Gospodarstwo ekologiczne

OLEJ RZEPAKOWY

 

Olej rzepakowy to produkt w pełni naturalny, pozyskiwany poprzez tłoczenie na zimno nasion rzepaku, pochodzących z naszych ekologicznych upraw

• ma złocisty kolor oraz delikatny, bardzo aromatyczny zapach i smak
• jest źródłem prozdrowotnych jednonienasyconych- (kwas oleinowy) i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (kwas linolowy i kwas alfa-linolenowy)
• dostarcza wysokie ilości witaminy E i stosunkowo dużo witaminy K (2 łyżki tego oleju pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka dorosłego)*
• jest bogaty w sterole roślinne (zawiera ich o wiele więcej w porównaniu do innych olejów)
• spożywanie oleju rzepakowego przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi
• jest mniej podatny na światło i temperaturę niż inne oleje tłoczone na zimno, więc dłużej zachowuje świeżość (nawet do 5 miesięcy)
• dodany do potraw przedłuża ich trwałość.

Olej rzepakowy najlepiej stosować na zimno, jako dodatek do gotowych potraw. Wówczas zachowuje swoją wartość odżywczą i właściwości zdrowotne. Można dodać do niego ulubione zioła i po prostu maczać w nim dobrą bagietkę, focaccię i zajadać jako przekąskę.
Nadaje się do smażenia, ale należy pamiętać, że poddany działaniu wysokiej temperatury traci swoje korzystnie działanie.
Sprzyja zachowaniu młodości, stosowany zewnętrznie natłuszcza, nawilża, wygładza i ochrania skórę, poprawiając jej ukrwienie.

Olej rzepakowy należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce.

* Źródło dr. Małgorzata Pierko “Oleje roślinne zimnotłoczone- zdrowie i uroda zamknięte w tłuszczu”

Warzywa ekologiczne

W 2023 roku rozpoczęliśmy uprawę ekologicznych warzyw. O możliwości zakupu będziemy informować na naszej stronie i na mediach społecznościowych.

OCET WINNY

Rozpoczęcie produkcji po winobraniu 2023. O możliwości zakupu będziemy informować na naszej stronie i na mediach społecznościowych.